Сучасний агробізнес постає перед різними задачами, які потрібно справно вирішувати й пильно контролювати усі процеси. У цій статті ми хочемо поговорити, саме, про контроль вологості зерна. Цей процес відіграє ключову роль у збереженні якості продукції, розумній оптимізації витрат та зменшенні трат у процесі зберігання. Надмірна вологість може призвести до великої кількості проблем, які стануть причиною псування врожаю та фінансових збитків. Вологомір як інструмент для контролю цього важливого пункту в аграрній промисловості принесе вам чимало користі й безумовно виправдає усі ваші очікування. Далі ми розглянемо що таке вологомір, навіщо він потрібен, які проблеми пов’язані із надмірним рівнем вологості та інші актуальні питання, відповіді на які вам неодмінно стануть у пригоді.
Що таке вологомір та як він працює?
Вологомір – це спеціальне обладнання, яке використовують для вимірювання рівня вологи у різних матеріалах, зерні, ґрунті, деревині та будівельних матеріалах. Якщо говорити в контексті агробізнесу, то це прилад для вимірювання вологості зерна й інших культур, який широко застосовують як в лабораторіях, так і в польових умовах. Не даремно цей прилад відіграє одну з ключових ролей, адже контроль вологості зерна є критично важливим.
Принцип роботи приладу
Робота вологоміра полягає в тому, щоб надати показник вологості в досліджуваному матеріалі, що, загалом, логічно. Зазвичай вологомір для зерна обладнаний спеціальним екраном, завдяки якому можна швидко зчитати результати. Принцип роботи приладу залежить від його типу.
- Електричний метод – він працює за принципом вимірювання зміни електричного опору або місткості зразка, залежно від рівня вологості.
- Термічний метод – в його основі лежить висушення зразка, який попередньо було зважено. Далі вимірюється втрачена маса, що відповідає кількості випаруваної води.
- Інфрачервоний метод – мова йде про застосування інфрачервоних променів для визначення кількості поглинутого світла, що корелює з вмістом вологи.
- Діелькометричний метод полягає в аналізі змін в електромагнітному полі при пропусканні через зразок.
Види вологомірів, які представлені на нашому сайті:
Усі варіанти відповідають стандартам якості та надійні у використанні. Вони відрізняються своєю точністю та іншими важливими технічними характеристиками, які відіграють важливу роль у процесі вимірювання вологості.
Проблеми пов’язані з рівнем вологості
Показник вологості відіграє далеко не останню роль у збереженні якості зернових культур. Неправильний рівень вологості може призвести до великої кількості втрат, що згодом може стати причиною фінансових труднощів.
Розпочнемо з високої вологості зерна:

- Розвиток плісняви та грибкових інфекцій стає цілком ймовірним варіантом. Саме висока вологість є ідеальними умовами для розвитку різноманітних інфекцій та цвілі, які здатні заподіяти шкоду вашому врожаю. Це дуже небезпечно, адже якщо такий продукт випадково потрапить до споживача, то може заподіяти серйозної шкоди здоров’ю як людини, так і тваринки. Заражену зернову культуру не можна використовувати в цілях виробництва харчової продукції чи кормів.
- Можливо ви зустрічали такий термін як “самонагрівання зерна”. Це процес, що відбувається в зерновій масі. Він супроводжується швидким наростанням температури. Через цього зерно може втрати свої поживні властивості. Самонагрівання зерна відбувається внаслідок біохімічних процесів, а основними факторами, які цьому сприяють є саме підвищена вологість зерна, також недостатня вентиляція.
- Звісно, через фактори, які погіршують якість зернових культур, а то й цілком роблять їх непридатними для продажу та подальшого споживання йдуть втрати та збільшення витрат. Вологе зерно втрачає свій золотавий колір та темніє, харчова цінність також гіршає.
Низька вологість зерна:
- Надто низький рівень вологи також має свої мінуси. Одним з таких є втрата ваги й подальші економічні збитки. Під час транспортування й не правильного зберігання зерно може втратити забагато вологи, тим самим зменшиться в масі. Зазвичай ціна культури залежить від ваги, тому втрата маси це додаткові фінансові збитки.
- Технічні властивості також погіршуються, адже дуже сухе зерно погано піддається перероблюванню. Воно втрачає свою еластичність й може ламатися при помелі чи обробці. Це своєю чергою впливає на якість продукції, яку згодом вироблятимуть з цього зерна. Мова йде про муку, крупи та інші продукти.
- Коли зерно стає надто сухим виникають проблеми з його зберіганням та транспортуванням. Воно стає більш крихким й може утворитись багато пилу.
Вологомір як інструмент без якого важко обійтись. Практичні поради щодо застосування
Незалежно від того, якого типу вологомір та в яких цілях ви його застосовуєте, потрібно знати практичні поради, які суттєво полегшать його експлуатацію.

- Перед тим, як ви застосовуватимете вологомір перевірте його калібрування. Це допоможе отримати максимально точні показники.
- Якщо у вас портативний варіант обладнання, що дуже зручно, то старайтесь завжди мати при собі батарейки. Звісно, якщо вологомір та батарейки якісні, то ви не потрапите в непередбачувану ситуацію, але все ж краще мати з собою додаткову пару. Це допоможе уникнути незручної ситуації у вигляді негайного пошуку батарейок.
- Звісно, одним з очевидних пунктів є правильний вибір обладнання. Відштовхуйтесь від власної потреби та умов, в яких ви плануєте працювати. Якщо це відкрита місцевість чи склади, то краще обрати портативний варіант обладнання, який буде зручним у використанні. Якщо ж це умови лабораторії, то може підійти й об’ємніше обладнання. Також зважайте на тип сировини чи матеріалу, який ви плануєте досліджувати.
- Дотримуйтесь порад щодо використання, які надає виробник. Це допоможе вам уникнути довгого процесу самостійного налаштування пристрою й дасть можливість одразу зорієнтуватись в роботі приладу. Таким чином ви будете впевнені, що все робите правильно й результат відповідає дійсності.
Вологомір як інструмент для ефективності агробізнесу від Ключкін А.І.
Вологість зерна один із найважливіших факторів, який впливає на якість продукції та її конкурентоспроможність на ринку. Застосування такого лабораторного оснащення як вологомір дозволяє фермерам, підприємцям, дослідникам та іншим дотичним людям до аграрної промисловості контролювати цей важливий параметр. Купити вологомір для зерна, який цілком відповідатиме вашим очікуванням й усім важливим характеристикам ви можете на нашому сайті. Звертайтесь до нас за номером 380 98 832 20 22. Наші спеціалісти радо допоможуть вам обрати потрібний варіант та нададуть відповіді на усі запитання.
Приєднуйтесь до нас у Facebook